Обирайте саджанці правильно

Обирайте саджанці правильно

Сад — це те, що садять навіть не на роки, а на десятиліття. Саме тому до його посадки потрібно поставитися особливо відповідально. Не варто гнатися за дешевизною на стихійних ринках біля узбіч (саме цим і приваблюють спритні продавці). До того ж можна натрапити на гарні, але зовсім не пристосовані до наших умов саджанці з регіонів із м’яким кліматом. Краще самостійно з’їздити до найближчого розсадника, де вирощують районовані сорти плодових дерев і ягідних чагарників.

Квітучі вишні на розсаднику Деметра, с.Щасливе

Сад вартий того, щоб приділити його посадці більше часу, ніж, наприклад, грядці з цибулею.

Купуючи саджанці, варто скористатися цими знаннями.

Залежно від породи, сорту, грунтово-кліматичних умов плодові дерева, які ми обираємо для нашого саду, можуть плодоносити 20 - 50 і навіть 100 років. Посадиш поганий саджанець — не чекай здорового довговічного дерева й гарних плодів. Тому під час відбору дерев слід враховувати величину земельної ділянки, розміри будівлі, місце розташування дерев на ділянці, їхнє призначення тощо.

Існують певні правила, які допоможуть вам не помилитися з вибором дерев для майбутнього саду.

  • Саджанці повинні бути районованих сортів, з морозостійкими штамбами;
  • У якісного саджанця корені свіжі, не підсушені, не підмерзлі, не коротші за 30см, розгалужені. Чим більше розгалужені корені, тим швидше і краще саджанець приживеться і ростиме;
  • Буре, потемніле забарвлення кореня на розрізі свідчить про його підмерзання, підсушення або захворювання;
  • Якщо на коренях помітні здуття, гульки -  саджанець заражений кореневим раком і для висаджування не придатний;
  • Стовбур має бути із загоєними ранами, здоровою, гладкою корою, без механічних пошкоджень;
  • Нормальною кроною саджанця вважається та, що має 3-4 добре розвинуті гілки, рівномірно розміщені в різні боки і обов’язково прямий провідний пагін.

   

Саджанці плодових та декоративних яблунь на розсаднику Деметра, с.Щасливе

Здоровий садивний матеріал можна виростити лише у плодових розсадниках, тому саджанці плодових дерев слід купувати лише у відомих фірм чи підприємців, які гарантують походження та якість матеріалу.

Не існує твердих правил щодо віку саджанців. Якщо ви добре розумієтеся на технології вирощування плодових дерев, то краще вибрати однорічний несформований саджанець і попрацювати з ним, доклавши своїх знань та фантазії. Але такі саджанці гірше витримують пересаджування, адже запас поживних речовин менший. Придбання 2—3-річного саджанця зі сформованою кроною також має свої переваги — простіше буде з ним працювати в майбутньому і перший врожай отримаєте швидше.

 

Пересаджування лохини у контейнер - коренева система добре розвинена і адаптована 

(розсадник Деметра, с. Щасливе)

Одним з важливих критеріїв при виборі саджанця є живе, здорове, гарне коріння. Уважно оглядайте кореневу систему. У саджанців вона може бути трьох видів: гола, з грудкою землі і в контейнері.

Розглянемо плюси і мінуси цих видів.

Голий корінь (відкрита коренева система)

Як правило, такі саджанці коштують дешевше. І в цьому їх єдиний плюс. Приживлюваність їх часто гірша ніж в інших видів. Висаджувати краще відразу ж у день покупки. Потрібно впевнитись, що такі саджанці правильно перевозили, коріння весь час було зволожене. Звертайте увагу на те, щоб біля основного кореня було побільше живих дрібних корінців. Коріння має бути неушкодженим.

  

Саджанці з відкритим коренем (ВКС) - плодові дерева та троянда у "лялечці" (волога тирса + стретчплівка)

(розсадник Деметра, с. Щасливе)

У контейнері (закрита коренева система)

Цей варіант вважається найпоширенішим і найправильнішим. Саджанець, який провів у контейнері один сезон, має добре розвинену кореневу систему, яка обплітає і міцно утримує всю земляну грудку.

Витягуючи такий саджанець з контейнера, його коріння підніме всю грудку, і субстрат не розпадеться.

Продавець, впевнений у якості своїх саджанців, не буде заперечувати, коли ви спробуєте підняти саджанець за “чуб”.

Для висаджування саджанця у контейнері та його гарантованої приживлюваності обов’язково готуйте посадкову яму за всіма правилами (більшою, ніж розмір контейнера) і наповнюйте її пухкою і родючою сумішшю.

  

Саджанці із закритою кореневою системою (ЗКС) у контейнері (розсадник Деметра, с. Щасливе)

З грудкою землі (кореневим комом)

Зазвичай це високі дерева. Коріння їх одягнене у мішковину або спеціальну сітку, але не рабицю, а спеціальну – з неоцинкованого обпаленого дроту, який без шкоди через кілька років розкладеться у землі.

            

Саджанці декоративних дерев з кореневим комом на розсаднику Деметра, с.Щасливе