Захист саду від повторних весняних приморозків

Превентивні заходи захисту саду від повторних весняних приморозків

Квітень — місяць підготовки плодового саду до весняних приморозків. Їх можна попередити, якщо уважно слідкувати за зміною погодніх умов. Передбачити настання приморозків складно, але можливо: відсутність вітру та хмар, повний штиль і ясна погода, вечірнє зниження температури повітря до +5° і нижче - є його передвісниками.

  

Квітування саджанців сакури та яблуні декоративної на розсаднику Деметра (квітень)

Ймовірність весняних повторних приморозків існує аж до травня — середини червня, особливо у той рік, коли настає дуже рання весна. Стрімке потепління і яскраве сонячне світло спонукають дерева й кущі до передчасного вегетування та цвітіння. Кущі більше зазнають впливу низьких температур, ніж дерева, так як на грунті температура нижча, ніж у повітрі. Найбільш низькі температури спостерігаються перед сходом сонця.

Величезноїї шкоди завдають приморозки рослинам, що висаджені на болотистих, низинних місцях, на торф'яних і вологих грунтах. Короткочасні зниження температури несуть загрозу молодим, щойно висадженим рослинам, які ще не встигли вкоренитися. Та, найгірше, коли приморозки припадають на період цвітіння плодових дерев та ягідних кущів. Дії низьких температур на протязі 4 годин цілком достатньо для часткового чи повного ушкодження генеративних органів рослини.

Профілактичні заходи для збереження саду

  • Висаджуйте плодові саджанці та ягідні кущі (особливо ті, що рано квітують) на підвищених точках присадибної ділянки. Холодне повятря опускається до низин і може стати причиною втрати врожаю або вимерзання молодих пагонів, що вже встигли відрости.

  • Підбирайте сорти з пізнім цвітінням, так як бутони більш стійкіші до вимерзання, аніж ніжні квіти чи зав'язь.

  • Проводьте вологозарядне зрошування саду як восени, так і навесні для підвищення вологості повітря та пом'якшення негативного впливу мінусових температур.

  • Використовуйте для оприскування насаджень препарати, що відтерміновують цвітіння на більш пізні строки.

  • Щоб зберегти бутони і квіточки, що вже розпустилися, навколо невисокого деревця чи куща встановіть кілочки й обмотайте їх плівкою, або мішковиною, обв'яжіть мотузкою. Нижні краї укривного матеріалу присипте землею, або прикладіть камінням, цеглою тощо.

  • Для теплолюбних рослин змайструйте із картону чи дощок коробку. Пустоти між рослиною та стінками коробки можна заповнити сухим опалим листям, тирсою чи соломою, ідеально підійде також суха соснова хвоя. Зверху накрийте мішковиною або плівкою.

  • Проводьте димлення для захисту виноградників, плодових дерев і кущів. Димове багаття готується з прілої соломи, листового опаду, тирси, перегною, моху, обрізаних гілок, хвойного лапнику, головне, щоб вогнище могло горіти не менше 2 годин поспіль і дим міг стелитися по поверхні землі. Необхідно забезпечити повільне горіння з високою продуктивністю диму. На 50 м квадратних досить облаштувати 1-2 багаття. Димові купи готуйте завчасно. Теплий дим має здатність підвищувати температуру повітря до +2°С, цього цілком буде достатньо для захисту саду від заморожування.

    

Таким способом ми захищаємо на розсаднику молоді тендітні ягідні рослини, що найбільше потерпають від повторних заморозків

Повторні весняні заморозки — справжнє лихо для садівників та дачників. Та будь-яку проблему завжди краще й ефективніше попередити, ніж потім намагатися усунути її наслідки. Сподіваємось, наші поради допоможуть вчасно підготуватися до захисту саду від згубної дії приморозків, що зненацька можуть повернутися.

Захисна споруда із спанбонду для саджанців актинідії