Правила зимового пересаджування крупномірів

Правила зимового пересаджування крупномірів

Традиційно зима – час спокою для саду, але не для садівника. Невеликі саджанці дерев зазвичай висаджують осінню-весною. Але є практично дорослі дерева, пересаджування котрих найкраще здійснювати взимку. Такі дерева називають КРУПНОМІРАМИ. На практиці дерево старше чотирьох-п’яти років доводиться пересаджувати як крупномір. Зимою вони легше зносять процедуру пересадки, рідше гинуть і краще приживаються навесні.

Мороз на допомогу садівникам – оптимальною для пересаджування вважається температура до -15 градусів. При такій температурі земля замерзає монолітом в той час, як коренева система більшості декоративних і плодових дерев не страждає від морозу. Якщо тільки температура не опуститься нижче -15 градусів. Крупномір пересаджують лише з прикореневою грудкою, а взимку мерзла грудка міцно тримається і не розпадається при переміщенні та висаджуванні. Додатково немає потреби складно упаковувати грудку, щоб вона не обсипалася. Крім того, не пошкоджуються тонкі корінці, які при весняно-осінньому проведенні робіт обриваються і деревцю необхідний додатковий час, щоб вони знову відросли і почали виконувати свою функцію.

  

Фото крупномірних саджанців хвойних та плодових рослин з власного архіву розсадника "Деметра"

Дерева можна пересаджувати як посеред зими, так і пізніше, але за умови настання відлиги, чи при температурі не нижчій -15 градусів. А викопану заздалегідь навколо дерева канавку восени слід присипати сухим торфом, сухим опалим листям чи тирсою, щоб зберегти кореневу систему. Засипку прибирають перед посадкою. Непідрізані корені внизу грудки обривають чи обрізають при підйомі.

Обрізані корені після викопування необхідно продезінфікувати зеленкою чи присипати товченим деревним вугіллям. Викопану грудку землі упаковують у брезент, або обгортають товстою поліетиленовою плівкою чи мішковиною, а грудку землі у найкрупніших дерев зашивають дошками.

Місце для посадки слід приготувати заздалегідь, ще до появи морозів. Яму викопують дещо ширшу ніж викопана грудка, глибина має дорівнювати її висоті. При висаджуванні крупномір необхідно точно зорієнтувати по сторонах світу. Його повертають так, як він ріс на попередньому місці. З цією метою до викопування на стовбурі крейдою помічають північ.

Після переміщення дерева на нове місце, необхідно засипати просвіток між грудкою землі та стінками викопаної ями. Не так страшно, якщо дерево буде посаджене дещо вище, ніж воно росло раніше, але найгірше, якщо воно буде заглиблене. Після пересаджування, щоб попередити промерзання, пристовбурове коло потрібно замульчувати гарним шаром сухого опалого листя.

Весною, для того, щоб збалансувати підземну та наземну частини, проводять помірне обрізування крони на 2-3 річну деревину. Хвойні породи не обрізають. Влітку необхідні середні поливи. Мінеральні добрива у перший рік після пересаджування не вносять, краще використати перепрілий гній і кісткове борошно.

  

Фото з власного архіву розсадника рослин "Деметра"

Пересаджування крупноміра – це великий стрес для рослини, великі затрати та труднощі, але вони того варті. Так як висаджене молоде деревце 2-3 років виростає великим лише через років 7-10, то крупномірне дерево за дотримання всіх умов посадки та догляду швидко приживеться і дуже скоро порадує своїх господарів щедрими врожаями бажаних плодів. Для цього й потрібні крупноміри на присадибній ділянці.