Садити чи ні – коли краще

Садити чи ні – коли краще

Оптимальними строками посадки дерев вважаються весна та осінь. Але досі питання, коли ж все-таки краще, залишається відкритим. Вибір строків посадки має значення переважно для саджанців з відкритою кореневою системою і справа ця набагато складніша, ніж може здатися на перший погляд. Зрозуміло ж, що справа дещо заплутана.

  

Саджанці слив та яблунь на розсаднику Деметра (весна)

Без сумнівів, пересаджений саджанець більш чутливий до морозу, ніж той, що вже укорінений, тому перевага буде на стороні весняної посадки, а не осінньої. Та при цьому не можна применшувати переваги осінньої посадки. Дерево потрібно садити тоді, коли воно перестало рости, коли пагони, що відросли протягом літа, повністю визріли і зміцнішали. Тобто починати треба з вересня до жовтня (чим південніше, тим раніше можна приступати до пересаджування). Навесні ж потрібно зробити це одразу після танення снігу до періоду розпускання бруньок.

Все правильно, та все ще не зрозуміло: осінь, чи весна?

Існує одна мудра думка – восени, чим раніше вдається висадити саджанець, тим краще.

  

Фото з архіву садового центру Деметра: саджанці персика у жовтні, плід айви яблуковидної у вересні

Якщо здійснювати посадку дерев ранньою осінню, в той час, коли дерево вже перестало рости, але сокорух в ньому остаточно не завершився, то до настання морозів воно встигне дати молоді корінці. Таке дерево добре перезимує і весною прийметься рости. Чим пізніше здійснюють посадку восени, тим менше у дерева шансів укорінитися і весною воно повільніше прийметься в ріст, іноді й взимку такий саджанець, чи його частина може загинути від сильних морозів. У висаджених восени дерев зрізають листя, щоб через них не випаровувалась запасна волога, так як сприймання рослиною поживних речовин до появи нових коренів припиняється.

Однак у дуже холодних регіонах і на сирих вологих ґрунтах варто садити навесні, так як при осінньому висаджуванні підґрунтові води можуть згубно вплинути на корені нових насаджень.

В спекотних країнах навіть на вологих ґрунтах весняна посадка має свої погані сторони: якщо немає можливості часто поливати рослину, то від літньої спеки ґрунт швидко висихає, і свіжовисаджені деревця часто гинуть або погано приживаються.

«Готуй сани літом, а віз взимку» - таким прислів’ям наші предки підкреслювали, як важливо готуватися заздалегідь до усього, що відбувається. Ця життєва мудрість дуже дієва, якщо її дотримуватись.

Найстрашніший жах всіх дачників – мороз на голій поверхні землі без снігу. Особливо для тих, хто може відвідувати свою ділянку лише у вихідні дні. Тому готуватися до майбутніх похолодань та морозів треба завчасно.

На розсаднику ягідних рослин вкриті спанбондом саджанці актинідії та лимонника

Спочатку краще підготувати рослини до зимового вкривання раніше, навіть, якщо при цьому сад буде мати не дуже естетичний вигляд. Наприклад, пригнути і злегка присипати землею крупнолисті гортензії, вкласти виткі та кущові троянди, поки їх гілки не стали ламкими та крихкими від холоду. Не зайвим буде й накинути спанбонд чи інший нетканий матеріал – якщо не буде снігу, від морозів він не вбереже, але допоможе «пом’якшити удар» при різкому зниженні температур.

Також необхідно обов’язково замульчувати пристовбурові кола теплолюбивих дерев та кущів. Шар органіки приблизно 10-15 см вбереже коріння від морозу. Для любителів «кисленького», таких як рододендрони, азалії, магнолії та лохина можна використовувати торф, хвойний лапняк, опад чи тирсу. Для інших – компост, скошену траву, опале листя. Починати це слід з вересня-жовтня, не поспішаючи і не влаштовуючи собі авралів напередодні сильних морозів.

Можна замульчувати товстим шаром ґрунт у квітниках з багаторічними рослинами. У разі сильного похолодання волога земля буквально «вибухає», що може сприяти пошкодженню кореневої системи.

Далі потрібно підготувати «стратегічний запас» доступного покривного матеріалу – опалого листя. Ідеально для цього підійде дубове листя, але, якщо такого немає, можна використовувати листя будь яких дерев, які є у наявності. У разі раптового похолодання достатньо засипати обрізані бігаторічники листям – вони стануть гідним утеплювачем замість снігу.

  

Насправді ж – скільки спеціалістів, стільки ж і думок. Але кожен дачник чи садівник сам для себе визначає, коли і як садити, все залежить від того, яку мету він ставитиме перед собою, на який результат він розраховує. Сьогодні є більш вигідне рішення, що дає унікальну можливість зекономити дорогоцінний час і з найменшими втратами допомогти рослині адаптуватися до нових умов – це висаджування саджанців із закритою кореневою системою. Але це вже буде темою для окремої дискусії.